Namaz Rekatları Tablosu

Olur ya hani insanlık hali bilmeyenler olabilir bu namaz rekat tablosunu paylaşayım.

Hangi vakitte kaç rekat kılınır,nereden hangi dua,sure okunur,bunları kolayca görebilirsiniz.

Burada sadece 5 vakit namaz tablosu var.

Ama genel olarak farz ve sünnet kaidelere burada yer almakta.

Sabah 4 rekat – 2 sünnet 2 farz

Öğle 10 rekat – 4 sünnet 4 farz 2 son sünnet

İkindi 8 rekat – 4 sünnet 4 farz

Akşam 5 rekat – 3 farz 2 sünnet

Yatsı 13 rekat – 4 sünnet 4 farz 2 son sünnet ve 3 rekat vitir namazı

***

Bildiğiniz gibi farz namazlarının kazası mecburdur.Bu namazlarımızdan sorumluyuz.Aynı zamanda Vitr namazımızın da kazası yapılır.

Vitr namazı sünnet değil vaciptir.Bu nedenle vitr namazınızı vaktinde eda edemezseniz mutlaka daha sonra kaza ediniz.

***

Bu konuyu google üzerinden bulup gelen kardeşlerim için bir kaç satır yazmak istiyorum.

Namaz kılmaya başlamak istiyorsanız ve tereddütleriniz varsa,nasıl kılarım ne ederim diye çekiniyorsanız,o zaman rahat olun.

Namaz kılmak çok zor bir mevzu değildir.Bir sürü sure var,bir sürü karışık rekat var,namaz var demeyin.

Namazınızı sadece 2 sure 1 dua ezberleyerek dahi kılabilirsiniz.O da mı olmadı ? Allah Allah deseniz gene kafidir.

Yeter ki siz o niyetle Allah’ın huzuruna gelin.

Sureleri ezberlemeniz için size tavsiyem şudur; 20 kadar sure ve duayı bir yazıcıdan bastırın.Sonra sürekli sureleri okuyun.

Önce Fatiha ve İhlas(kulhü) ve Kevser(inna a tayna) surelerini ezberleyin.Bunlarla dahi namazlarınızı kılabilirsiniz.İhlas ve Kevser en kısa surelerdendir.

Bunları 50-100 kere ard arda okusanız zaten ezberlersiniz.Yani en fazla 15 dakikanızı almaz.

Gene aynı şekilde Fatiha suresi de akılda kalıcı ve kısadır.Zaten Kuran-ı Kerim’in özelliği kolay ezberlenebiliyor olmasıdır.

Namaz rekatlarına gelince gene endişe etmeyin.Burada yayınladığım resimleri bir yazıcıdan bastırın.Kılacağınız namaz öncesi iyice inceleyin.

Daha sonra namaza başlamadan seccadenizin yanına koyun.Namazda nerede ne yapacağınızı unutursanız size yardımcı olacaktır.

Namaz sırasında sağa sola bakmak tabii ki uygun değildir ama bu sizi hidayete götürecek bir yolsa,meraklanmayın,Allah niyetlerimizi halis kılacaktır.

Örneğin sabah namazını 5 kere kılarsanız rekatlar ezberinizde kalır.

Düzenli olarak 5 vakit namaz kılarsanız 1 hafta içinde bu işi başarırsınız.Önemli olan niyetter kardeşlerim.Biz istedikten sonra Rabbimizin bize yardımcı olmaması mümkün değildir.

Allah cümlemizi bu yolda muvaffak kılsın.

Allah cümlemize imanlı olmayı,imanlı ölmeyi nasip eylesin.

242 thoughts on “Namaz Rekatları Tablosu

 1. vermiş oldugunuz bilgiler gerçekten çok güzel bende yeni başladım namaza çok kolay gerçekten elinize saglik
  ALLAHIN SELAMI RAHMETİ BEREKETİ ONUN HABİBİ (HZ) PEYGAMBER EFENDİMİZİN ŞAFAATI SİZİN VE TÜM ÜMMETİ MUHAMMEDİN ÜZERİNE OLSUN…

 2. Bende 6.sınıf öğrencisiyim yarın (salı günü) 3.yazılım var çok işime yaradı inşallah yazılım da güzel geçer diye umuyorum namazların rekat sayılarını ezberlemek kolay ama kılınışlarını ezberlemek zor 🙁 //yinEDE saOLun//

 3. selAm .. ben dilarA almanYa ‘ dA yasiyorUm.. buRada ozeL Din kulturu ve ahlak bilgisi dersleri aliyorum.. turkiye ye hic gelmedim.. ama muslumanim.. annem alman babam turk.. annemin adı rebbeca babamin adi tayfun.. annemin soyadini kullaniyorum.. eskiden hristiyandım.. simdi muslumanim.. artik camilere gidiyoruz ….. bu site bana cok yardimci oldu.. tesekkur ederim.. saolun.. ( buradaki halama selam yolluyorum.. seni cok seviyorum halacim <3 )

 4. Bahar günde 1 tane sure ve dua ezberlesen 3 günde namaz kılabilecek kadar ezberlemiş olursun.
  Bilmediğin veya şaşırdığın sureleri okuma.
  Tamamen ezberledikten sonra namazını kılarken onları da okursun.
  Ama önüne bir şeyler koyup namaz sırasında oradan okuman uygun değildir.Tabi öğrenene kadar.

  • kardeşim unutkanlığın b12 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.
   bol bol et yemeni tavsiye ederim.
   dengeli beslenmeyle ilgili aile hekimine danışıp tedavi olmalısın.
   Allah yardımcın olsun

 5. Yaklaşımınız çok güzel, olması gerektiği gibi. Ama şunu da eklemek isterim ki; Kuran-ı Kerim’de birden fazla ayette der ki;
  Vay o anlamadan okuyanların haline.. O yüzden Hem Arapça Hem Türkçe şekilde bilmek çok mümkün olmasa da, neyi neden okuduğunuzu bilmenizde fayda var. Çünkü namazda amaçlanan en önemli özellik, Allaha şükretmek ve yapılıp yapılmaması gerekenleri her seferinde aklımıza yazmaktır. Ayette de dediği gibi, Allahın bizim ibadetimize ihtiyacı yok, kendimizin ihtiyacı var, Allahı anlamak ve bizden ne istediğini heran hatırlamak için en kısaca tanımı.Her namaz önemli bir derstir aslında, Fatiha Suresinin anlamına baktığımızda, her namazda neden okumamız gerektiğini çok daha iyi algılarız. alemlerin Rabbi olan Allah a Hamd olsun, Rahman ve rahimdir, Din (kıyamet) gününün sahibidir, yalnız ona kulluk eder ondan dileriz… gibi. Daha detaylandırmak isterdim ancak vaktim yok, hepimizin kıyamet gününde yüzü aydınlık olanlardan ve kitapları sağdan verilenlerden olmasını Allahtan dilerim.

 6. Nasl büyük bi sevaba girdiniz bizlere yardımcı olarak kontrol amaçlı bakmştm ama bir tablo bu kadar mükemmel düzenlenir Allah sizden razı olsun..


  Sent mobile via MebApp.com. *Free on participating carriers.

 7. Öncelikle çok güzel tablolanmış teşekkür ederim. Yalnız dikkatimi çekti yorumlarda bazı arkadaşlar dua bilmezseniz namaz kılamazsınız duaları ezberleyin demiş bana göre yanılmış ezber ile yol olmaz duaları arapça ezberleyip ezberleyip ezbere ne yaptığımızı bilmeden namaz kılmak gözlerin kapalı karanlık yolda doğru gittiğini sanmaktan başka birşey değildir. Herşeyden önce okuduğumuz duaların ne anlama geldiğini bilelim. Söz ibadete gelince sen takla atarakta ibadet etsen oturarakta ibadet etsen kabul ettikten sonra Allah(c.c.) kabul edecektir kulun bu yanlıştır demeye hakkı yoktur.Ki Allah(c.c.) şevkati bol olandır. Onun kapısını inançla iyi kullarını çevirmez. Esenle kalın.

 8. tüm vakit namazlarında önce sünnet kılınırken neden akşam namazında ilk farz namazları kılınıyor bunu merak ettim.bir de bazı namazların 2.rekatların da secdeden sonra tahiyyat okunuyor genelde farz namazlarında neden sünnetler de 2 rekatta bir hem tahiyyat hem allahümme salli-barik okunurken bazılarında bu şekilde? bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler…

 9. ALLAHU TEALA (c.c)bu yoldan alıkoyan her ne varsa bizden uzak etsin. bende yeniden namazla buluştum. rabbime şükür.ama bir arkadaşla aynı görüşteyim aslında ne söylediğimizi tam manası ile tatbik edersek işte o zaman namazın huşu içinde kılanlardan oluruz ya tükçe mealini iyi bilmemiz yada arpça yı öğrenmemiz lazım biliyorum çok zor ama yinede ALLAHU TEALA (c.c)inşallah ibadetlerimizi kabul etsin. hepinizden ALLAH razı olsun inşallah.herkese nasip olur inşallah .

 10. allah için fakit namaz kılın 2325 saat gez ye iç 5 dk namaz kılın ALLAHB için anneye babaya el kaldırıp hata yapmayın onun dedik lerini yapın cennet ii kazan mak için yok sa 3 bin volt ateşte yanrsının cennet anne va baba mızın ayaklarını altın da

 11. ALLAH için fakit namaz kılın 2325 saat gez ye iç 5 dk namaz kılın ALLAH için anneye babaya el kaldırıp hata yapmayın onun dedik lerini yapın cennet ii kazan mak için yok sa 3 bin volt ateşte yanrsının cennet anne va baba mızın ayaklarını altın da

 12. ben 19 yasındayım namaz kılmaya basladım ama önceki yılların borcları oldugu ıcın sadece farz namazlarını kılıyorum ve geriye yönelik kazaları kılıyorum borclarımız varken sünnet namazlarının kılınması yanlıs olurmus dıye söylediler önce borclarını bıtırmelısın dediler bu doğru mudur?

  • Merve,

   Farzları kılarak vebalinden kurtulursun.
   Sünnetlerde Allaha yaklaştırır.
   O dediğin benimde aklıma gelmişti ama Sünnetleri terketmemek çok önemliymiş, daha 19 yaşındasın ben 18 yaşındayım diyeceğim şu ki:
   Namazını Vaktinde, ve olması gereken hızda kılarsan senin için sünneti terketmekten daha iyi olacaktır. her vakit mesela sabah namazını kıldıktan sonra- niyet etti en son kılmadığım sahah namazının 2 rekat farzını kılmaya…
   5 yıllık borcun varsa ister 5er kez kaza yap 1 yılda bitsin
   ister birsene 3 birsene 2 kez kıl 2 senede bitsin…
   Allaha emanet ol…

 13. size bir sorum olucak cevaplarsanız sevinirim ben namaza yeni başladım ve ben namaz kılarken 1.5 yaşındaki oğlum ve 3.5 yaşındaki kızım ben namaz kılarken önümde duruyolar namazlığı bozuyolar eğilirken sırtıma çıkıyor ama ben selam verene kadar istifimi bozmuyorum böyle kabul olurmu

 14. selamun aleyküm ben namaz kılmasını bilmiyodum camiye gittim insanlara bakarak ögrendim rekatları yanlız su da var ki bildigim duaları oqudum bunun bi günahı heranki bişesi varmıdır cok istekliyim en götü şartlarda bile olsa namz kılmayı ???

 15. Cümlenizden Allah razı olsun arkadaşlar.
  Sizler sorularınızı yazmışsınız,ben de tek tek cevaplamaya çalışacağım.

  1. Bahar kardeşim,sanırım sabah namazının resmini göremiyorsun,öyleyse bu linke bak http://www.hasankurtoglu.com/wp-content/uploads/2010/02/1-sabah.jpg .

  2. Vahdeta kardeşim,sen de bir namaz suresinin hangisi olduğunu sormuşsun.Orada kast edilen fatiha suresinden sonra okunacak bir suredir.
  Hangi sureyi okuyacağına sen karar verebilirsin.
  Kuran-ı Kerimde yer alan herhangi bir sureyi okuyabilirsin.Örneğin Nas suresi olabilir.
  Sabah ve öğle namazlarında en uzun sureleri,ikindi ve yatsı namazında orta uzunlukta olanları ve son olarak akşam namazında en kısa sureleri okumak sünnettir.

  3.Gökhan kardeşim,sureleri bilmediğin halde insanları taklit ederek namaz kıldığını yazmışın.Kardeşim Allah(c.c.) rahmetini senden eksik etmesin.Bir çocuk da aynen böyle namaz kılmaya başlar.Önce hareketleri taklit eder,daha sonra yavaş yavaş sureleri,duaları,tesbihleri öğrenir.Bizim eksiğimiz çok kardeşim,bizler zamanında günaha batmışlardanız.Rabbim bizi affetsin.En kısa sürede namaz surelerini,en azından fatiha ve bir namaz suresini ve tahiyyat suresini öğren güzel kardeşim.
  Sana kimse bu şekilde namaz kılamazsın diyemez.Allah Allah desen dahi kabul olacağına gönülden inanıyoruz.Ama buna inanan imanlı kalbin bir an bile vakit kaybetmeden namazı doğru şekilde kılmayı öğrenmelidir.
  Buna çabala kardeşim,canımsın.Rabbim senin ve bizlerin yardımcısı olsun.

  4.dilek ablacım,namaz kılarken çocuklarının önünden geçtiğini hatta namazlığını bozduğunu yazmışsın.
  Ablacım peygamber efendimiz s.a.v de torunları tarafından namaz kılarken böyle oyunlara maruz kalırdı.O secdeye gidince torunları hasan ve hüseyin efendimiz ,habibullah s.a.v efendimizin kafasına tırmanırlardı.Her türlü oyunu yaparlardı.Oysa ki peygamber efendimiz onların bu oyunlarına tepki vermeden namazına devam ederdi.Bu bize en güzel örnektir ablacım.
  Namaz kılarken evimizde bulunan çocuklarımız veya bir kedimiz önümüzden geçebilir,ola ki sizinle oynamak isteyebilir.Namazımızı bozmadan devam edelim ablacım.

  5.Merve kardeşim,19 yaşındasın ve namaza yeni başlamışsın.Allah(c.c.) kabul etsin kardeşim.Namaz borçlarını ödemek için onları kaza etmen ne kadar güzeldir.Lakin sünnet namazlarını bırakma kardeşim.Onları kıldıktan sonra kaza namazlarını kılman daha makbuldür.Bir an evvel de kaza namazlarını bitirmen boynunun borcudur.Rabbim sana bu yolda kudretli olmayı nasip etsin.Unutmayasın ki,kaza borcunu kılmak için niyetlenir ve onları kılmaya başlarsan,eğer bu zaman içerisinde ölsen bile namazlarını kılmış sayılırsın.Umarım ki inşaAllah muvaffak olursun.

  6.vakkas kardeşim,14 yaşındasın ve doğru düzgün namaz kılamadığından şüpheleniyorsun.Ey güzel kardeşim,ayaklarının altını öpeyim.Sen yeter ki kıl namazını.Kıl ki melekler sana dua etsin,yüzüne nur insin.Sen ki bu şüpheye düşüyorsan imanın sağlamdır benim müslüman kardeşim.Hata yapabilirsin,yanlış sure okuyabilirsin,bazen yanlış bile kılabilirsin.Düzeltirsin kardeşim.Varsa danışmak istediğin bir konu,yaz ki cevaplayalım.Sen yeter ki kıl kardeşim,yeter ki bu yolda ol.

  7.aylin ablacım,her mezhebin farklı namaz kılış şekilleri vardır.Bizim hanefi mezhebimizde namaz bu şekilde kılınır.Dinde bazı şeyler sorgulanmaz,olduğu gibi kabul edilir.Dinde mantık aranmaz kardeşim.Neden sorularını sormak yerine nasıl sorularına yönelelim.Dinimizi daha iyi öğrenelim.

  Ve diğer tüm kardeşlerime sesleniyorum,Cümelmizden Allah razı olsun.
  Namazlarınızda tüm müslümanlara,müminlere dua etmeyi unutmayın.
  Hepimiz birbirimize dua edelim.Rabbim haberi olmadığı halde bir müslüman kardeşinin arkasından edenin duasını kabul eylermiş.
  Sizi Allah’a (c.c.) emanet ediyorum.

 16. çok saolun ya hepımızın sonu nereye gıttığını bılıyoruz bunun farkında olduğumuz halkde hep ınsanoğlu gunah ışlemekten yana neden boyle bılmıyorum kı kendımede soyleyerekten neden nefsımızın onune geçemıyoruz ya allahım yarebbım sen bızı affet …..

 17. Hasan arkadaşım siten hakikaten çok hoş çok beğendim ellerine aklına sağlık.benim senden bir ricam olacak mümkünse en üstteki bölümlerde bulunan sabah namaz vakitlerinin kılınış duğalarının bulunduğu bölümde falebook un uzantısı var bunun biraz daha kısa olması vede alta kalan yazıların okunması için daha iyi olur diye düşünüyorum kusur ettiysem affola saygılarımla.sezgin

 18. Merhaba,bugün namaza başladım, rabbim hidayetini esirgemedi hamd olsun.
  siteniz için tebrik ederim,hiç namaz kılmayı bilmeyen biri bile kolaylıkla öğrenebilir ,bu site sayesinde birçok müslümanı namaza teşvik edeceğinizden hiç kuşkum yok,Rabbim Razı Olsun sizden.

 19. selamun aleyküm hasan kardeşim ben 35 yaşındayım ve bu zamana kadar çok sık namaz kılmadım artık bundan sonra düzenli olarak kılmak ve yüce rabbimizin yolunda kalmak istiyorum.namaz rekatlarını bilmediğim için tesadüfen bu site çıktı karşıma ve gerçekten çok güzel bir şekilde anlatıp yorumlamışsın allah razı olsun bu konuda herkese yardımcı olduğun için.

 20. slm,aksam namaz tablosu yok mu,benimde bir sorum var,namazda kadinlarin oturusu biliyosuniz ayaklarimizi saga tarafa cikarip yere oturmamiz gerekiyo,ben bunu yapamiyom yani her yerim aciyo ve yamuk bir tarafa gidiyom,acaba ayamin yüzerine oturabilirmiyim öyle kiliyom su an?

 21. Selamun aleykum. Yukaridaki yorumlara verdiginiz cevaplari okurken nedense agladim… Cok uzun zamandir namaza baslamak istiyorum ve seytan buna hep engel oluyor bikac defa basladiysamda devamini getiremedim ama bu kez kararliyim Rabbimin izniyle..
  Benimde birkac sorum olucakti: simdiye kadar kilmadigim namazlarin borcunu nasil ödeyebilirim yani kaza deniyor galiba onlari kac rekat kilmam ve ne kadar kilmam gerektigini nasi bilcem?
  Birde namaz kilarken bazi zamanlar agliyorum o zaman abdestim felan bozuluyormu? Aslinda soracagim soru cok ama bjnmar su an daha onemli.
  Cevap verirseniz cok memnun olurum..
  (türkcem biraz bozuk olabilir avrupada yasiyan birisiyim ister istemez dilimiz biraz kotu oluyo 🙁 kusuruma bakmayin) Allaha ismarladik

 22. @emine

  Akşam namazının tablosu da yukarıda yer alıyor.Sanırım gözden kaçırdın.
  Eğer ayağın otururken acıyorsa üstüne otur.Ama zamanla da oturmaya alışmaya çalış.

  @Ebru
  Aleykümselam kardeşim.
  Kaza namazlarını hesaplamak istiyorsan şöyle yapacaksın.Blue çağına girdiğin zamanı,yani ergenliğe erdiğin yaşını hesaplayacaksın.
  Kadınlar genelde 13-14 , erkekler ise 14-15 yaşlarında ergen olurlar.
  Kaba bir hesapla 14 yaşında ergenliğe eriştiğini varsayarsak,20 yaşında ise 7 yıllık namaz borcun var demektir.
  7 yıllık namaz borcunu da her namazın ardına bir kaza namazı daha kılarak bitirebilirsin.
  Farzlarını mutlaka kılmalı,vaktin varsa sünnetlerini de kaza etmelisin.
  Bu çok zor bir iştir ama Rabbim kimseye kaldıramayacağı yükü vermez değil mi ?
  Öyleyse Allah yardımcın olsun.

  Namazda ağlıyorsan ne mutlu sana.Allah(c.c) ile kulun en yakın olduğu zaman secdedir.Rabbim kalbine dokunuyorsa ne güzel.
  Bu abdestini veya namazını bozmayacaktır.
  Allah(c.c) hepimize hidayet versin.

 23. benim aklima takilan cok önemli bisi var ben namaza en dogru sekilde kilmak isteyenlerdenim..sorunum namazda surelerin sirasi ya arastirdim ama kafam ii ce karisti bana yardimci olursaniz cok sevinirim…
  hangi duayi hangi rekatta okursak daha güzel bir namaz olur..

  • Esra,
   Kutsal kitabımızda yer aldığı gibi sıraya dikkat ederek okuyabilirsin.
   Ama onun dışında şöyle bir durum tavsiye edilmektedir :

   Sabah ve öğle namazlarında en uzun,
   İkindi ve yatsı namazlarında orta uzunlukta,
   Akşam namazında ise en kısa sureleri okumak sünnettir.

 24. kardeşim allahım ne muradın varsa versin seni kamil kişilerden eylesin toplumumuz atatürk yüzünden bu hale geldi arapçamızı aldı elimizden aldı alfabemizi değiştirdi ve senin sayende namaza yöneliyorum kardeşim…

  • Emre kardeşim,
   Atatürk konusu siyasi bir konu.İnsanların yaptıklarını bırakalım,yapacaklarımıza bakalım.
   Bizim görevimiz kendimizi ve çevremizdekileri kurtarmaktır.
   Namaza başlamana çok sevindim.Sakın ha bırakma!

  • 18 yaşındayım namaz kılmaya başlamak istiyorum affedersiniz çok eksiğim var ama artık birşeyler yapmak istiyorum geç kaldıgımı bile düşünüyorum tahhiyat nedir ? ayrıca böyle bi site hazırlayıp emek harcadığınız için teşekür ederim benim gibiler için çok yararlı olacaktır.

   • ayrıca birşey daha söylemek isterim emre arkadasımıza bu ülkede sen rahatça ibadetini yapabiliyosan camiine gidebiliyosan bu Atatürk sayesindedir.Atatürk arapçanızı elinizden almadıı daha aydın daha bilgili daha çok okuyan bireylerin yetişmesi için dilimize uygun olan latin harflerini getirdi okuma oranı çok çok düşüktü.İnsanların anlaması için Kuran-ı kerimin daha iyi anlaşılması ve anlamını ögrenmemiz için türkçeye çevirtti.Atatürk bize ALLAH’ın gönderdiği bir lütuftur.ama siz düşünmeden okumadan araştırmadan kim ne derse ona inanıyosunuz.

 25. Ben cok onemli bi soru sormak istiyorum!!! Turkiyede tatilden döndüm ve yolculuga basladigimda o gunki aksam ve yatsi namazlarimi kilamadim ve ertesi gun ayni sekilde tum gun kilamadim cunku otobus ve ucakta gecti gunum. Ben simdi o namazlari nasil kaza etmeliyim??? Herhangi bir namazin arkasinami yoksa oyle istedigim bir saatemi yani nasi olcak!!! Acil lutfeeeen 🙁 simdiden sag olun

  • Merhaba Ebru,
   Yolculuğa başladığın anda seferi sayılırsın.
   O vakitten sonraki tüm namazlarını seferi olarak kılmalısın.
   Eğer kılamaz da kazaya bırakırsan,gene aynı şekilde kaza namazını da seferi olarak kılmalısın.
   Tercih sırası olarak ilk vakitten başlayarak sırasıyla istediğin herhangi bir zaman kılabilirsin.

  • Abim, ek olarak sana birkaç soru daha soracaktım, yukarıda biraz okudum soru sorabiliyor muşuz sana.

   Öncelikle selamsız girdim, kusura bakma : Selamun Aleyküm.

   Abim şimdi ben Blue çağına ne dâim girdiğimi bilmiyorum. 12 Haziran’da 15 yaşıma bastım. Ama 15’den daha erken girdiğimden eminim. Şöyle 14 veya 13 denilebilir.
   Hangisi daha makuldür ? 13 diyerek 2 senelik mi kılayım ? Senin kararına göre kılacağım abim, 13 dersen hesaplayarak nasıl ve ne zaman ve ne kadar kılacağımı hesaplarsan sevinirim.

   Birde abim, ben namaza başlamayı hep istiyordum. Memleketim Hatay’da kafamıza estikce ( 7-8 yaşımdan beri ) Camiî’ye giderek namaz kılıyorduk. Bunu biraz ciddileştirerek, Allah ( c.c ) ‘ nin izniyle hergün kılmaya niyetlendim. Annem’e sorduğumda, oda sizin anlattığınız gibi kağıda yaz, bir kenara koy, unutursan bakarsın diyordu. Fakat ben sureleri hep ezberleyemem, rekatları bilmiyorum diye şeytana uymuş ve ( kusura bakmayın ) cahillik etmiştim. Aff amaçlı başlayacağım ve hangi sureleri ezberlemem gerektiğini yazar mısın abim ? Şimdilik sadece Fâtiha ‘ yı ezbere biliyorum. Yazdıklarınla bugün ki ilk namazıma başlayayım abim.

   Son olarak, abim ; gerekli gereksiz çoğu zaman sinirlerime hakim olamayarak ya küfür ediyorum, yada aklıma cinsel istek geliyor. Haşa ! Asla böyle birşey yapmadım, yapmamaya direniyorumda, fakat bu tür şeyler beni hep geriyor, ” günaha giriyorum ” diyerek çok üzülüyorum. Bunu nasıl atlatabilirim abim ?

   Ek olarak : Abim çok ikilemde kalıyorum ; geyirmek abdesti bozar mı ?

   • Aleykümselam.
    Eğer ne zaman ergen olduğunu kestiremiyorsan işini garantiye almalısın.
    Yaklaşık olarak ergen olduğun tarihten 6 veya 12 ay gerisini hesaplayarak borcunu bulabilirsin.
    İşimiz garanti olsun değil mi ?
    Kaldı ki senin adına çok sevindim.Bu yaşta namaza başlar ve hiç bırakmazsan ne mutlu sana!

    Namazını bir fatiha bir de başka bir sure bilirsen eda edebilirsin.Sana en kolay hangisi geliyorsa onu ezberlemeni tavsiye ederim.Kevser suresi çok kısadır,onu ezberlersen senin için kolay olacaktır.
    Eğer hangi vaktin kaç rekat olduğunu bilmiyorsan önce bir ezber yap.Mesela akşam namazını kılman veya sabah namazını kılman kolay olacaktır.
    Geçmiş kaza namazlarını kılarak aynı zamanda öğrenmiş de olacaksın.

    Düzgün yazışın,Türkçe’yi düzün kullanışın ve temiz kalpli biri oluşun senin iyi bir insan olduğunu bana hissettirdi,güzel kardeşim.
    Asla küfür etme.Ağzından çıkacak “lan” kelimesi için dahi üzülmelisin.Utanmalısın! Müslüman utanmalıdır.
    Bir ayıbından utanmalısın!
    Bu hepimizin başında olan bir şey,insanlar ağız alışkanlığı ile küfür ediyorlar,hakaret ediyorlar,beddua ediyorlar.
    Bunları bırak,bunlardan kaçın.Dua et,bol bol Rabbine dua et.
    Kalbin yumuşadıkça küfür edemez hale geleceksin..

    Senin yaşında bir çocuğun aklına cinsel konuların gelmesi çok normal.Memleketimizde de bu zamanda kendimizi korumamız çok zor.
    Ama kendini suçlama.Şeytan senin aklını çeldirmek istediği için sana bunları hatırlatıyor.
    Sen değerli olduğun için,senin aklını Rabbini düşünmekten alıkoymak için bunları zihnine sokuyor.
    Sakın ha kendini suçlu hissetme.Bu senin günahın değildir.İnsanların aklına bu tür şeyler gelebilir.Aksine kendinin ne kadar şanslı olduğunu bil.Rabbin seni seviyor ki şeytan araya girmeye çalışıyor.

    Son olarak geğirmek abdesti bozmaz ama başka insanların yanındayken geğirmek müslümana yakışmaz.Farkında olmadan yaparsan da özür dilemek sünnettir.

    Allah yardımcın olsun! 40 gün aralıksız namaz kılarsan,bir daha bırakamazsın kardeşim.

    • Allah ( c.c ) Binlerce kere razı olsun hocam, sana dualar edeceğim, çok yardımcı oldun bana.

     Fatiha ve Nasr suresinin yanında diğerlerini de öğrenmeye başladım, Ayet-el Kursî ‘ yi öğreneceğim. Annem çok önemli olduğunu yineledi.

     Neyse hocam, ben artık başlayayım, Allah ( c.c ) ‘ ye emanet ol, rızkının bol olması dileğiyle …

 26. Selamun Aleyküm hocam. öncelikle ramazan ayınız mübarek olsun.. size önemli sorularım vardı. ben ramazan ayı itibariyle namaz kılmaya başladım ve 15 yaşındayım.
  rekatların hepsini ezberledim ve sadece 5 tane dua okuyorum namazda. bunlar ; sübhaneke, fatiha, ihlas, ettehiyyatü ve rabbena duası. 2. rekatlarda oturduğumda hep önce ettehiyyatü sonra rabbena duasını okuyorum ayaktayken de fatiha, kevser, sübhaneke karısık olarak bunları okuyorum. 5 vakit namazın hepsinde böyle yapıyorum. acaba bu caiz midir? ve doğru mudur ?

  birde ; ben blue çağına 11 yasında girdim acaba geçmiş namaz borcumu nasıl kaza yapabilirim? arada 4 yıl var nasıl yapsam bu borcu ödemiş olurum?. Allahın izniyle namazımı hiç bırakmamayı düşünüyorum hep devam edicem.

  birde hocam; okula gittiğim için bazı vakitleri kaçırıyorum, yetişemiyorum bunları da nasıl kaza edebilirim?
  şimdiden teşekkür ederim.

  • Aleykümselam,senin de ramazan ayın mübarek olsun deniz.
   Namaz kılmaya başlamana çok sevindim.
   2 rekatlık namazlarında oturduğun zaman tahiyyat,salli barik ve rabbena dualarını okumalısın.Ondan sonra selam verirsin.
   4 rekat olan sünnetlerde ilk oturuşta yani 2. rekat sonrasında tahiyyat ve salli barik okumalısın.Daha sonra kalkmalısın.
   Sadece öğlen namazının ilk sünnetinde sadece tahiyyat okunur,salli barik okunmaz.
   4 rekatlık farzlarda ise ilk oturuşta sadece tahiyyat okunur ve kalkılır.
   Yukarıda yer alan resimli tabloları detaylı olarak incelemende fayda var.
   Şu anda 15 yaşındasın.11 yaşında ergenlik çağına girdiysen ve şu ana kadar düzenli olarak namaz kılmadıysan 4 yıllık borcun var demektir.
   Bu borcunu her vaktin ardına bir kaza namazı kılarak ödeyebilirsin.

   Okulunu da aksatmayacak şekilde namazını vaktinde kılmaya çalışmalısın.
   Kılamadığın vakitleri evinde kaza etmen gerekir.
   Selametle.

 27. abi vala allah razı olsun sızın gıbı ınsanlardan vala hıc namaz fılan kılmazdım hep sewrserılık yapardım ama ıbret aldım ve sımdı bugun bu sabah basladım allahın izniyle temiz yolda yuruyecegım allah sızşerden razı olsun

 28. hocam bana yardımcı olursanız sizin için dua ederim inşallah yaşım kırk ama şimdiye kadar boşuna yaşamışım üç aydır namaz kılıyorum çok mutlu huzurluyum ben çok sinirli bir yapım vardı şimdi çok sakin biri oldum eşim çocuklarım bile bu duruma şaşırdılar rabbim herkese namaz kılmayı nasip etsin

 29. merhabalar hocam .bir sorum olacak.namaz kılan insanın cinsellik düşünmesi günah mıdır ?ya da başka bir deyişle bir müslümanın cinsellik düşünmesi günah olur mu? kafama bazı sorular takılıyor.şimdi insanlar sonuçta dünyaya bi cinsel ilişki sonucu geliyor.buna ragmen cinsellik düşünmek günah mııdır??

 30. Selamün aleyküm ve rahmetullahi.. Ya bi sorum olucakti biraz alakasiz ama sorucak kimsem yok etrafimda 🙁 !! Sorunum şu, ben biiznillah istihare namazi kilmak istiyorum geceyi beklemem gerekiyor yatsi namazimdan sonra kilmak icin ve bu mamaz icin ilk gece gusul abdesti gerekiyo ama ben gece yikanmayi sevmiyorum 🙁 acaba gunduz gusullenip aksam normal abdestle istihare kilinirmi ki? Bugun baslamak istiyordum insallah bugun cevaplarsiniz olmazsada her daim Allah razi olsun sizden ve sizin gibi bizleri aydinlatan musluman kardeslerimizden!!! Allaha emanet ol

 31. SELAM VE DUA İLE
  HOCAM BENİM SİZE İKİ SORUM OLACAK NAMAZA SONRADAN BAŞLADIĞIM İÇİN KILAMADIĞIM NAMAZLAR VAR ŞİMDİ FARZ NAMAZIMI KILDIKTAN SONRA AYNI ŞEKİLDE VAKTİN KAZA NAMAZINI KILIYORUM BU ŞEKİLDE DOĞRUMUDUR.DİGER SORUM İSE SABAH NAMAZINI ZAMANINDA KILAMADIM ÖĞLE NAMAZI VAKTİNE KADAR KILABİLİRMİYİM.ALLAHA EMANET OLUN..

 32. ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM İLAHİ FİKİRİNE İSE BAYILDIM BEN 13 YAŞINDAYIM NAMAZA BAŞLADIM DA BİRAZ BİLİODUM PEKİŞTİRDİMDE BU İLAHİ (KONUŞMA) BİRAZ ÜRKÜTÜCÜ! İNŞALLAH İNSANLAR BİRGÜN DİNE DÖNER

 33. Merhaba ;
  Ben 5 vakit namazımıda kılmak istiyorum yalnız iş yerim prk müsait değil bu konuda. Mescid var ama bayanlardan ne yazık ki kılan yok ve abdest almak için bir olanak da yok açıkcası. Sormak istediğim şey ise namaz nasıl kaza edilir. Kılamadığım zaman nasıl ne zaman belli zamanı süresi var mı kaza kılmam için ne yapmam gerekiyor bu konuda hiçbir bilgim yok bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden ….

  • Merhaba kardeşim,
   Namazını kılamadığın zaman ilk müsait olduğun anda kaza etmelisin.
   Muhtemelen işten evine gidince bu zaman uygun olur.
   Kaza namazlarımızın normal vakit namazlarından bir farkı yoktur.
   Sadece niyet ederken “Niyet ettim Allah’ım sabah/öğlen/ikindi/akşam/yatsı namazımın farzını kaza etmeye”deriz.
   Allah yardımcın olsun.Namazlarını vaktinde eda edebilmeni gönülden dilerim.

 34. Selamun Aleykum,
  Oncelikle Allah razi olsun demek istiyorum.Boyle egitici bir site kurdugunuz icin.

  Akabinde birkac sorum olacak hocam…Ben gemide calisiyorum
  1-Hocam ben gemide naamazimi kilmaya calisiyorum.Cogu zaman kaza yapmak zorunda kaliyorum.Bizim odalarimiz cok ufak ,aslinda her yone kilinabilir (bazi esyalarin yerlerini degistirdigimiz zaman )ama gemi seyir halindeyken kibleyi nasil bulcam ? Butun namazlarimi bir tek yone kiliyorum . Cok korkuyorum acaba kabul oluyormu hocam? Kildigim namazlarin %1`i bile belki Kible`ye denk gelmiyordur ne Tavsiye ediyorsunuz hocam ? Baska bir sorum daha olacak ;ama namaz ile ilgili degil
  2-Hocam gemide cok iyi para kazaniyorum.; ama cok mutsuzum,huzursuzum.Cunku biz (Reataurant elemanlari) paramizi musterilerin verdigi bahsislerden kazaniyoruz ,Ayrica sattigimiz ickidende bize %10`luk bir gelir geliyor. Bizim aldigimiz butun para haram mi oluyor hocam ? Icki satmadigimiz zaman bizim ustumuze cok geliyorlar hocam illede satmaniz gerek diyorlar…Bir de bizi daha cok tesvik ediyorlar .Ornegin haftada 1.000 $ lik satis yapsak bize 100 $ sadece satislardan kaliyor …Ama cok mutsuzum hocam illede sattiriyorlar ,musteriler stiyor,biz de servis ediyoruz ? Bizim butun aldigimiz paranin icine giriyor bu para , Acaba hepsimi haramlasiyor . Eger ickinin getirdigi paranin muhasebesini yapsam .Fayda edermi hocam ? O parayi yemesem ,ayirsam ,Baska bir yere veersem ? Ne tavsiye edersiniz hocam? Ayiracaginiz zaman icin tesekkur ediyorum…

 35. Aleykümselam ercan kardeşim.
  1- Telefon bulunduğunuz yerlerde çekiyor mu ?
  Eğer öyleyse kıble bulucu basit uygulamalar var.
  Onlar vasıtasıyla namazı kılmadan önce kıbleni tespit edebilirsin.
  Eğer telefon çekmiyorsa,kıble bulucu pusulalardan edinebilirsin.
  Bunlara rağmen kıbleni bulamıyorsan kıble yönü olduğunu tahmin ettiğin yöne doğru namazını kılarsın.Rabbim kıblenin tespit edilemeyeceği durumlar için böyle bir ehliyet vermiştir.

  2- Kardeşim kazancında haram olmasın.Bu karışan haram geliri helal gelirine bulaştırma.İçki satmak,satın almak,taşımak,saklamak bile haramdır.
  Mümkünse bu işini değiştirmelisin.Eğer değiştiremiyorsan da oradan kazandığın parayı hesap et ve ayır.Boğazından geçirmezsen çok iyi olur.
  Allah sizlerin yardımcısı olsun.Vatanından,milletinden,sevdiklerinden uzaktayken yaşayacağın manevi duygular sizlerin yardımcısı olsun.

 36. Abi cok tesekkur ederim…Telefon kullanmiyorum (cekmediginden) ;ama Turkiye`ye varir varmaz o bahsettiginiz pusulayi bulmaya caliscam…
  Calistigim isi birakamiyorum simdi…O paranin her kurusuna kadar hesabini yapicam ,yemicem o parayi ama o parayla yani o ickiden gelen parayla insanlara yardimda bulunabilirmiyim ? Bir kotuluk olurmu bunda ?

 37. Hocam tekrar merhaba,
  Hocam gecen gun bir Hristiyan arkadasimla dinden bahsediyorduk.
  Bana bir soru sordu .
  Islamda birden fazla esle evlenme varmi ? diye.
  Ben de evet var dedim. sadece erkekler mi evlenebilir? dedi
  yani ornegin bir kadin 3 erkekle evlenebilirmi? diye sordu
  birsey soyleyemedim..Eger bir erkek cok esle evlenebiliyorsa neden kadin evlenemiyor falan dedi bende bir araastirayim dedim .Aklima siz geldiniz . Birde Gercekte bir erkegin cok esle evlenme sebebine insan ailesine sadik kalsin hani dinin yasakladigi iliskileri yasamasin diye cevap verdim ona .Dogrumu soylemisim ? Bu konuda ona neler soyleyebilirim hocam ?

  • Ercan kardeşim,
   Erkeğin birden fazla kadınla evlenmesine dinimizde ehliyet verilmiştir.
   Bunun bazı sebepleri vardır.
   Erkeğin libidosu kadının libidosuna göre kat kat yüksektir.
   Yani erkek çok daha fazla cinsi isteğe sahiptir.Bu nedenle birden fazla kadınla cinsi ihtiyaçlarını gidermesi normal karşılanmaktadır.

   Lakin kadının birden fazla erkekle evlenmesi mümkün değildir.
   Kadından olan çocukların hangi babadan olduğu bilinemez.
   Şimdilerde DNA testi çok yaygın olsa da buna izin yoktur.
   Bu evlenme işinin sadece teknik yönüdür diyebiliriz.
   Bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesinin birçok farklı nedeni vardır.Ailevi,cinsi,mahallevi sebepler olabilir.

   Netice itibariyle günümüzde artık birden fazla eş ile evlenmek uygun görülmemektedir.
   O zamanın şartları bunu gerektirse de artık her erkek bir kadınla evlenipte onun gönlünü hoş tutabilmeyi başarabilse yeterlidir. 🙂

 38. Merhaba,Hasan Bey öncelikle Allah’ın Selamı ve Bereketi üzerinize olsun inşallah.Nerdeyse paylaşılan tüm yorumları okudum,gerçekten..Google a namaz rekatları yazdım tesadüfen sayfanıza denk geldim iyi ki de denk gelmişim,mutlu oldum,umut buldum.Ramazan ayınız hayırlara vesile olsun.Rabbim tuttuğunuz oruçları,kıldığınız namazları kabul etsin,inşallah.Paylaştığınız tablo açıklayıcı olmuş,Allah razı olsun,benim için faydalı olacak,inşallah niyetim Ramazan ayını anlamına uygun sekılde geçirmek ve yaşamak elimden geleni yapmaya çalışıyorum fakat malesef ki benim de eksiklerim var ,geç kalmış biriyim utanarak söylüyorum 26 yaşındayım bunca zaman ne çok bahaneye sığınmışım bir kaç gündür bildiğim kadarıyla yapmaya çalışıyor,öğrenmek için çaba gösteriyorum,benim de bir sorum olacak aslında merak ettiğim çok fazla şey var fakat şunu bilmek isterim ;Kadınların beş vakit namaz için veya cuma,teravih ve bayram namazları için, camiye gitmeleri caiz değildir,diye bircümle duydum bunun açıklamasını yaparmısınız rica etsem,ben teravih namazına gidiyorum Allah izin verirse devam etmekte çok istiyorum,caiz değildir nedemek kabul olmuyor mu,teravihe giden bir çok bayan var.Allah razı olsun.Hayırlı sabahlar.

  • Merhaba,
   Allah razı olsun.Ramazan ayımız hepimize hayır getirsin.
   Cuma namazı,bayram namazı,teravih namazı gibi ibadetler erkekler içindir.
   Kadınların gitmesine gerek yoktur.Bu ibadetler onlar üzerine değildir.
   Lakin illaki gitmek isterseniz de bunun sevabı da sizedir.

   Gene de şunu akılda bulundurmak lazım ki kadının en hayırlı ibadeti evinde yaptığıdır.

 39. Anlıyorum fakat,hane içerisinde namaz kılan hiç kımse yoksa,gerçekten hiç kimse yoksa,bir komşumdan rica etmek zorunda kaldım pek çok kere sağolsun beni kırmadı da bildiklerini paylaştı benimle ancak,o teravih kılmıyor,malesef ki namaz dualarının hepsini bilmiyorum,bugün camiye gittim yıne mahalledeki etrafa baka baka kılmaya çalıştım,kendimi çok aciz zavalllı hissettim,ne yapacağımı bilmiyorum ondan başka sığınacağım bir şey yok,ben çok üzgünüm,isyan etmemeye çalışıyorum gerçekten,ama dünya hayatı da fazla gerçek,ister istemez kendimi yine birşeyleri sorgularken buluyorum,ben arada kalmış gibiyim,

 40. benim namaz borcum var ve farklı yerlerde okuduğum bir yazı kafamı karıştırdı. diyor ki ; kazalarınızı kerahat vakti dışında boş olduğunuz zamanda kılabilirsiniz diyor. sizde her namazın sonunda o namazın kazasını kılın diyorsunuz. şimdi ne yapmalıyım? boş vakitlerimde kazalarımı kılayım mı yoksa her namaz vaktinde kendi kazalarını mı kılayım ?

 41. selamunaleyküm öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederimşimdiden.
  ben namaza yenibaşladımbildiyimdualarıokuyorumama işim nedeniyle vakti vaktine namazlarımı kılamıyorum ancak ekşam eve gelince kılabiliyorum size sorumşu .
  vaktinde kılamadığımnamazlarımı kaçar rekat kılmalıyım yani sünnetlerinimi kılmam lazım yoksa farzlarını da kılmam lazım mı ve akşamsaat kaça kadar kılmam lazım allah razı olsun teşekkür ederim herşey için

 42. Allah razıolsun ben razı oldum sızın sayenızde bırı wakıt keybetmeden ogrenecek sımdı bunu kız arkadasıma yollıycam yarın ben gostecektım yarına kadar calıscak ısımı hızlandırdınız buna sewındım Allah razı olsun ne guzel bır dusunce ıle payşasmısınız bızde hazırda bulduk .. helall edinn ..

 43. Abi senden allah razı olsun… 13 yaşındayım namaza başlamayı düşünüyordum,sayende aklımdaki soruların hepsine yanıt aldım.allah izin verirse namaz kılmaya başlayacağım…Tekrardan allah razı olsun…:)

 44. Allah hepinizden razı olsun dostlarım.Umarım namazlarınızı bırakmamışsınızdır.
  Ben yıllardır ara vermeden kılıyorum.Rabbim sizlere de aynısını nasip etsin.
  Henüz namaz kılmaya başlamayanların da alnı secdeye iner inşaAllah.

Bir cevap yazın